Int.Ch,Ch.PL,CS, v-ceZw.Św, Zw.PL, Zw.Śr.Eu, 2X BIS
CZEKAN Mościc  

rodowód

     CZEKAN duma hodowli urodził się 01.06.1984r z ojca Ch IGORA z Zeriby i matki HARDEJ z Dobieszowic. Postanowiłam, że jeśli miałby zostać z tego miotu szczeniak to tylko on ( nie mogła to być następna suka , bo i tak ZADRA i HARDA "darły koty" ). Tak też się stało, bo nie znalezliśmy dla CZEKANKA odpowiedniego domu. Był wspaniale zbudowanym szczenięciem, o świetnym charakterze (po matce ) i wyrósł na pięknego psa o wielkim sercu i mądrości. Przez trzynaście lat był wiernym i oddanym  towarzyszem, stróżem i obrońcą, a na dodatek okazał się świetnym psem wystawowym i doskonałym reproduktorem. CZEKAN był urzeczywistnieniem moich marzeń o psie, nic też dziwnego, że tylko utrwalił  we mnie przekonanie o właściwym wyborze rasy.  

 

 

      Przegląd hodowlany dokonany przez sędziego międzynarodowego pana Mirosława Redlickiego, świetnego znawcę rasy mówi o psie "dobrego wzrostu i formatu, o mocnej samczej głowie z dużym, czarnym nosem, o szerokiej mózgoczaszce , mocnej kufie, wyraznym stopie - ogólnie głowa wybitnie piękna, grzbiet dobrze związany, kończyny proste, równoległe,  bardzo dobrze kątowane, włos szorstki o dobrym podszerstku. Usposobienie - pies ostry,  zrównoważony. Ocena ogólna: pies bardzo dobry w typie, wartościowy reproduktor, należy intensywnie wykorzystać w hodowli"  

       Wystawianie CZEKANA było wielką frajdą. W drugim roku jego kariery, po wejściu do klasy otwartej, na 8 wystaw wygrał 6 otrzymując 7xCWC, 1xCACIB, 6x BOB, 6x Zw. Wystawy,  II w BIS Kraków, II wBIS  i tytuł Najlepszego Psa w Rasach Polskich na Międzynarodowej Wystawie Psów w Warszawie. Był to rok 1986.

Rok 1987 - 6 wystaw; 4xCWC, w tym jeden z Wystawy Klubowej w Bydgoszczy

( wystawy klubowe odbywały się raz na trzy lata ), 3x Zw.Wystawy i Rasy, CACIB.

BIS w Częstochowie i zatwierdzenie Championatu Polski.

Rok 1988 - 7 wystaw - 7xCWC, 2xCACIB, 1xresCACIB, 4xBOB, 1xBIS, Zw.Polski

Rok 1989 - 7 wystaw - tylko 2 CWC, ale wystawiany w Czechosłowacji i Austrii

zdobywa 2xCACIB, a tym samym spełnia wymogi do interchampionatu.

Rok 1990 - 5 wystaw - 3xCWC, resCACIB  na Światowej Wystawie w Brnie,

III lok. w kl. champ.na Wystawie Klubowej w Bydgoszczy i tytuł Najlepszego Reproduktora.

Rok 1991 - 2 wystawy - Brno -CAC, CACIB, BOB, Zw.Środkowej Europy i Brna,

oraz II lok w kl.champ. w Poznaniu. CAC-em z Brna dokończył championat CS.

Rok 1992 - jedna wystawa w Lublinie - CWC, Zw.Wystawy i Rasy, BOG i vice-BIS

Rok 1993 - 2 wystawy - Klubowa w Bydgoszczy - Najlepszy Senior i Reproduktor

i Międzynarodowa w Warszawie - Najlepszy Senior, a  z córką WATRĄ Najlepsza Para Hodowlana Dnia.

        CZEKAN - reproduktor - i w tej dziedzinie sprawdził się doskonale. W dorobku "czekaniątek" sa tytuły: IntCh,  championy polskie i innych krajów, Zw.Św i vice Zw.Św, a także wiele, wiele innych  Na teraz najwięcej polskich championów w historii rasy jest właśnie po CZEKANIE (patrz Księga Championów 2000 autorstwa pani Barbary Larskiej ).Jest 21 ChPl i 2 ChMł (te, które nie zrobiły "dorosłego" championatu ), a następny w kolejce IntChChPL, ChCS, ZwEuropy 90, Zw.Kl. 93  AMAL z Banciarni ma ich 11 "dorosłych" i dwa młodzieżowe. Jeszcze w ubiegłym roku, w kilka lat po śmierci, miałam  przyjemność oglądania na wystawach wygrywające dzieci CZEKANA np NIKA Mościc Zw.Pl, IntCh, ChPL, ChMł, a także ChMł Syrius BALIA, no i moja WATERKA swięcąca triumfy w klasie weteranów. Obecnie często widuję następne pokolenia, których dziadkiem, pradziadkiem, prapradziadkiem, praprapradziadkiem jest CZEKANEK. Jest ich bardzo dużo, a ja doszukuję się w nich podobieństwa do pierwowzoru. "Zaczekaniły" się rodowody polskich owczarków nizinnych.

październik 2001